O Nas Nasze Produkty Wyróżnienia Galeria Kontakt


Czy wiesz że...

…podstawą pysznego chleba jest naturalny kwas? Z wyjątkową dbałością doglądamy procesu produkcji właśnie u jego podstawy. Podczas odpowiedniego prowadzenia kwasu dochodzi do niezwykle wartościowych procesów fermentacji - to właśnie one nadają prawdziwy charakter chleba. Pozostałymi czynnikami decydującymi o zapachu i smaku pieczywa jest nie mniej ważna odpowiednia receptura, dzięki której można smakować miękisz oraz równie ważny proces wypieku, który zapewnia wyjątkowo chrupiącą skórkę. To właśnie na tych czynnościach skupiamy najbardziej swoją uwagę, co powoduje, że tworzony chleb jest po prostu jedyny w swoim rodzaju.

....fundament pod piec ceramiczny musi wytrzymać obciążenie kilkudziesięciu ton? Na potężną masę pieca składa się nie tylko wyposażenie ale przede wszystkim ciężka obudowa ceramiczna. Ten wykorzystywany podczas produkcji piec ze wszystkich urządzeń piekarniczych został stworzony najwcześniej.

…najważniejszym elementem grzewczym w piecu ceramicznym są rurki Perkinsa? Wykonane z wysoko gatunkowej stali ciągniętej bez szwu wypełnione w jednej-trzeciej ich pojemności wodą destylowaną. Jeden koniec rury jest umocowany w palenisku, a drugi jest wprowadzony do komory wypiekowej. Działanie systemu grzewczego polega na wytworzeniu i przegrzaniu w rurach pary wodnej, w skutek czego zwiększamy temperaturę. W ten sposób ciśnienie podwyższa temperaturę wrzenia wody. Gdy komora wypiekowa uzyskuje temperaturę 240-250 °C temperatura wody w rurkach wynosi około 300 °C, a ciśnienie około 10 MPa. Jeżeli ciśnienie w rurze przekracza 14 MPa wówczas może nastąpić eksplozja rury.

… według GUS faktyczne spożycie chleba na jednego mieszkańca w 2011 r. wyniosło 55,1 kg, czyli o prawie 6 kg mniej niż w 2008 r. (61 kg). Dla porównania w 1999 r. spożycie pieczywa na 1 osobę w Polsce wynosiło 81,7 kg rocznie.

…w 1912 roku Otto Frederick Rohwedder wynalazł maszynę do krojenia chleba? Początkowo problemy z utrzymaniem świeżości krojonego pieczywa zniechęciły go do uruchomienia produkcji na dużą skalę. Dopiero w 1928 roku po emigracji do USA zaprojektował linię produkcyjną, która najpierw kroiła, a następnie pakowała pokrojony chleb. Produkt osiągnął bardzo dużą popularność i w 1933 roku już prawie 80% wszystkich bochenków chleba sprzedawanych w USA było krojone.

Naturalny chleb to zdrowie:)

DIETA – spożywanie pieczywa na naturalnym kwasie uruchamia szereg procesów fizjologicznych ułatwiających trawienie spożywanego produktu. STRAWNOŚĆ pieczywa na kwasie rośnie wskutek procesów enzymatycznych, które zachodzą na etapie fermentacji kwasu, i które zwiększają dostępność węglowodanów i białek. Po spożyciu ukwaszonego pieczywa rośnie wrażenie sytości, a proces trawienia skrobi jest rozłożony w czasie, co ma znaczenie dla utrzymania wyrównanego POZIOMU CUKRU we krwi pomiędzy posiłkami, a to skutecznie zapobiega napadom „wilczego apetytu”.

KWAS MLEKOWY – produkowany w dużych ilościach podczas fermentacji ma istotne znaczenie żywieniowe. Jego obecność w przewodzie pokarmowym reguluje odczyn środowiska zapewniając prawidłowy przebieg procesu trawienia i wydalania. Ludzie pozbawieni tego czynnika znacznie częściej zapadają na choroby nowotworowe jelita grubego niż ci, których podstawę pożywienia stanowi chleb na zakwasie. Kwas mlekowy jako składnik produktów fermentowanych zalecanych jest w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego, jak np. w stanach przewlekłego nieżytu żołądka, nadkwasocie, przewlekłym zapaleniu jelita grubego, czy też w uporczywych biegunkach.

PRZECHOWYWANIE - kwasy wytwarzane podczas fermentacji działają hamująco na rozwój niepożądanych mikroorganizmów. Substancje wytwarzane przez naturalnie występujące w kwasie bakterie mlekowe mają charakter przeciwdrobnoustrojowy, co powoduje, iż skutecznie zapobiegają rozwojowi patogenów powodujących psucie się pieczywa podczas przechowywania.

Źródło: "Bakery Products. Science and Technology"

 

Pieczywo nie tylko w sklepie... ale również w przysłowiach...

"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy"

"Co nas żywi, do tego trzeba się sposobić,      kto chce jeść chleb, powinien na niego robić"

"Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy,       a kamień zaczyna"

"Chleb pracą nabyty bywa smaczny i syty"

"Nie ma chleba, nie ma soli - gospodynię głowa boli"

"Chlebuś biały doskonały, czarny niecnota        - choć bodzie - sposobniejsza po nim robota"

 

"Dałaś babko chleba ; dała - żeby z piekła nie wyjrzała"

"Do chleba i nieba, sto cnót człeku trzeba"

"Gdzie chleb twardy, tam sługa hardy"

"Jak przyjdzie lipiec, ostatni czas starą mąkę wypiec"

"Kto dobrze orze, ma chleb w komorze"

"Jaki chleb, taka skórka - jaka matka, taka córka"

"Nie dospać trzeba, kto chce dostać chleba"

oraz w różnych językach Świata

powrót >>

Copyright Piekarnia Kopacz